Masallar

Arkadaşlık Ağacı
Arkadaşlık Ağacı

 

Bıdı, yeni arkadaşlar edinmek için uzun bir yolculuğa çıkmaya karar vermiş. Özhan bu yolculuk için Bıdı'yı ve arabasını hazırlamaya uğraşırken Bıdı'nın arkadaşları Çiço, Ahtapot Pipot, Koyun Karaman, Devekuşu Kocagöz, Mavi Yunus ve Sessiz Baykuş gizlice garaja girmişler. Etrafı şöyle bir kolaçan etmişler ve kimsecikler görmeden Bıdı'nın arabasına girip saklanmışlar.

Yolculuk vakti gelmiş çatmış. Garajın büyük mavi kapısı açılmış ve Bıdı arabasıyla dışarı çıkmış. Ama o da ne! Daha bahçeden çıkmadan araba bozulmuş! Firuze ve Özhan arabayı kontrol etmişler, neden durduğunu anlamaya çalışmışlar. Çok geçmeden Özhan sorunun kaynağını bulmuş, araba çok bugün çok ağırmış. Bıdı da zaten içerde çok sıkışıyor, hiç bir yere sığamıyormuş. Olduğu yerde kımıldanmaya çalışmış, o kıpırdadıkça araba sallanmış, sallanmış, sallanmış ve birden arabaya saklanan herkes dışarı fırlayıvermiş! Bıdı, yakın arkadaşlarının arabadan çıktığını görünce çok şaşırmış. Çiço Firuze'nin omzuna konup herşeyi anlatmış: "Bıdı burada yokken onu çok özleyeceğiz, onsuz kiminle oyun oynayacağız, kiminle şarkı söyleyeceğiz? Bu yüzden bu yolculukta biz de ona katılmaya karar verdik!"

 

Arkadaşları tarafınden bu kadar sevildiğini farkeden Bıdı çok mutlu olmuş. Firuze, Özhan ve Merve de yokluğunda O'nu çok özleyeceklermiş. Ama onların arabaya saklanmak yerine daha başka bir planları varmış: Arkadaşlık Ağacı! Bu ağaç çok büyük, çok dallı, çok uzun bir ağaçmış. Çok çok eski zamanlardan beri yaşarmış. Ne vakit yeni birileri arkadaş olsa ağacın dalında bir elma çıkarmış. Başka birisi arkadaş edinince hop, bir elma daha... Bıdı ve tüm arkadaşları için de birer elma vermiş ağaç.

Derken birgün ağaçta hiç elma çıkmamış. Acaba kimse birbiriyle arkadaş olmuyor muymuş? Ağaçtaki kuşlar ve elmalar birbirlerine bu soruyu sormuşlar. Kimse cevabı bilmiyormuş. Belki de ağacın bir arkadaşlık şarkısına ihtiyacı varmış. Gelmiş geçmiş en güzel arkadaşlık şarkısına! Arkadaşım Bıdı şarkısına!

Bıdı, arkadaşları, Merve, Firuze ve Özhan hep bir ağızdan söylemişler şarkıyı:

"Benimle şarkı söyler misin

Masal anlatsam dinler misin

En iyi arkadaşım olur musun

Beni çok çok sever misin"

 

Şarkıyı duyan ağaç en güçlü dalında kıpkırmızı bir elma vermiş. Elma büyümüş büyümüş, büyümüş, Bıdı'nın şu ana kadar gördüğü en büyük elma olmuş!

Elma, Bıdı ve arkadaşları geride kalanlara el sallamışlar ve yola koyulmuşlar.

Belki birgün senin mahallene de gelirler. Onları görürsen koşup boyunlarına sarılmayı unutma olur mu?